Přehled
Kde nás najdete
-
1. NP v budově A
- Plánek nemocnice
- Virtuální prohlídka
Rychlý kontakt
-
Tel.: 532 299 350
-
objednání na vyšetření:
Po - Pá, 10.00 - 14.00, tel.: 532 299 355
- žádosti o recept, e-mail:
Struktura
Informace
- Ordinační doba: 6.30-15.00
- Objednávání k vyšetření: 10.00-14.00
- Výdej receptů a nálezů: 8.00-12.00
- Odběr krve k laboratornímu vyšetření: 6.30-7.30
- Návod ke koloskopické přípravě
Personál oodělení
Popis oddělení
Pracoviště disponuje 3 endoskopickými vyšetřovnami, 1 klinickou vyšetřovnou, vyšetřovnou vybavenou RDG C-ramenem k provádění ERCP a enteroskopie, místností pro zotavení po vyšetření. V případě potřeby jsou endoskopické výkony prováděny u lůžka nemocného na JIP či ARIM a na operačním sále.
V roce 2006 zařadilo Ministerstvo zdravotnictví ČR naše pracoviště mezi Centra provádějící biologickou léčbu nespecifických střevních zánětů. V roce 2012 udělilo Ministerstvo zdravotnictví ČR Endoskopickému centru akreditaci I. typu opravňující k uskutečňování vzdělávacího programu v oboru gastroenterologie. Dominující přístrojové vybavení je od firmy Olympus a některé přístroje jsou od firmy FUJI.
K vyšetření žaludku a do gastroenterologické poradny je možno objednat se telefonicky nebo osobně. Ke kolonoskopickému vyšetření a k ERCP vždy osobně v evidenční místnosti, nemocnému nutno vydat poučení o přípravě k vyšetření, blanket informovaného souhlasu a recept pro vlastní přípravu k vyšetření. V obou případech nemocný potřebuje k požadovanému vyšetření písemné lékařské doporučení.
Výkony endoskopického oddělení
Endoskopické metody v jícnu, žaludku, dvanácterníku
Gastroskopie
Před vlastním vyšetřením je třeba si vyjmout z úst zubní protézu (pokud ji máte) a sestra znecitliví sprejem sliznici hltanu. Poté do žíly aplikuje injekci se zklidňujícím a protibolestivým účinkem. Následně lékař zavede ohebný přístroj ústní dutinou do jícnu, žaludku a dvanáctníku. Prohlíží sliznice uvedených etáží a v případě potřeby provádí bezbolestný odběr vzorku sliznice malými kleštěmi (k histologickému vyšetření nebo ke zjištění žaludeční infekce nebo stěr ze sliznice jícnu na cytologické vyšetření), případně ošetření slizničních změn speciální sondou (tzv. argonová plazmová koagulace). V rámci gastroskopie jsou prováděny následující metody:
- odběry histologie;
- endoskopické stavění krvácení;
- extrakce cizích těles;
- endoskopická polypektomie;
- ligace;
- dilatace stenóz;
- zavádění nasojejunálních sond.
Perkutánní endoskopická gastrostomie
Spočívá v provedení esofagogastroduodenoskopie neboli zavedení tenkého ohebného přístroje s optikou ústy a jícnem do žaludku a dvanáctníku. Toto umožní jednak vyšetřit žaludek a dvanáctník ke zjištění, zda stomii lze vůbec provést, a v případě kladného konstatování gastroskop poskytuje potřebnou orientaci pro zavedení měkké sondy přes stěnu břišní do žaludku. Přitom jak hltan před zavedením gastroskopu ústy, tak břišní stěna před vytvořením otvůrku pro zavedení sondy, kterou se později podává výživa, jsou místně znecitlivěny.
Endoskopické metody v tračníku a konečníku
Koloskopie, preventivní koloskopie
K vyšetření je potřeba střevo připravit (vyčistit), což lze provést různými způsoby. Vy osobně postupujte podle Vám předloženého návodu. Dobře vyčištěné střevo zkracuje dobu vyšetření a snižuje možnost přehlédnutí chorobných změn. Bezprostředně před vyšetřením Vám bude do žíly aplikována injekce se zklidňujícím a protibolestivým účinkem, a která zmenší dyskomfort v průběhu vyšetření. Po zavedení ohebného optického přístroje - koloskopu (kolonoskopu) do řitního otvoru tento lékař pomalu posunuje celým tlustým střevem obvykle až k vyústění tenkého střeva, v případě potřeby i do jeho koncové části (terminální ileum). V případě nálezu slizniční změny je odebírán malými kleštěmi vzorek tkáně na histologické vyšetření, v případě zjištění polypu jsou podle velikosti malé polypy bezbolestně ošetřeny speciální sondou (tzv. argonová plazmová koagulace), větší polypy se bezbolestně odstraní elektrickou kličkou, a jsou většinou vyňaty k následnému histologickému vyšetření.
V rámci koloskopiue jsou prováděny následující metody:
- odběr histologie;
- endoskopická polypektomie a mukosektomie;
- dilatace stenóz;
- endoskopické stavění krvácení;
- předoperační tetováž patologických nálezů.
Endoskopicko - radiologické metody
ERCP
Vývod slinivky břišní a hlavního žlučovodu ústí ve dvanáctníku na takzvané papile. Tuto hledáme endoskopem s boční optikou, který po zavedení ústy prochází jícnem a žaludkem až dosáhne dvanáctníku. Po nalezení papily provádíme zasunutí ohebné cévky do výše uvedeného ústí obou vývodů. Poté cévkou nastřikujeme do vývodů rentgenovou kontrastní látku, což vede k detailnímu zobrazení jejich lumen, které sledujeme na rentgenovém monitoru. Radiolog provádí osnímkování. Tím je završena metoda nazývaná ERCP. Při zjištění patologie lékař-endoskopista musí posoudit, zda je indikováno provedení endoskopické léčby, a zda je možné ji provést hned anebo později. Při takzvané papilosfinkterotomii zasuneme do ústí vývodu kanylu vybavenou tenkým drátkem, kterým jako elektrickým nožem protneme papilu v délce 0,5 - 2 cm, což umožní volný odtok žluči i odchod drobných kaménků do dvanáctníku. Větší kaménky se ze žlučových cest vybavují košíčkem nebo balónkem. Tomuto říkáme extrakce. Zvlášť velké kameny, které by neprošly otvorem po provedené papilosfinkterotomii, je možné speciálním košíčkem rozdrtit přímo ve žlučovodu, a jednotlivé úlomky pak již vybavit do dvanáctníku. Tomuto drcení se říká litotrypse. V případě potřeby zajištění kontinuálního odtoku žluče do střeva (např. při zúžení žlučových cest) je někdy do žlučovodu nutné zavést tenkou plastovou trubičku, která toto umožní. Tuto trubičku nazýváme duodenobiliární stent (DB stent). V rámci ERCP jsou prováděny následující metody:
- papilosfinkterotomie
- odstraňování kamenů ze žlučových cest
- zavádění stentů do žlučových cest
- dilatace stenóz žlučových cest
Enteroskopie
K vyšetření je potřeba střevo připravit (vyčistit), což lze provést různými způsoby. Vy osobně postupujte podle Vám předloženého návodu. Dobře vyčištěné střevo zkracuje dobu vyšetření a snižuje možnost přehlédnutí chorobných změn. Vlastní vyšetření se provádí za součinnosti s anesteziologem, který Vám podá do žíly léky se zklidňujícím a protibolestivým účinkem /tzv. analgosedace/, což zmenší dyskomfort v průběhu vyšetření. Tenký ohebný optický přístroj - enteroskop se zavádí buď ústy nebo řitním otvorem postupně až do tenkého střeva, které lékař detailně prohlíží. S ohledem na vinutost a délku tenkého střeva je postup přístroje sledován pomocí rentgenu. V případě nálezu slizniční změny je odebírán malými kleštěmi vzorek tkáně na histologické vyšetření. Malé polypy či drobné rozšířené krevní cévky (tzv. angiodysplázie či teleangiektázie) lze bezbolestně ošetřit speciální sondou (tzv. argonová plazmová koagulace). Větší polypy se bezbolestně odstraní elektrickou kličkou, a jsou většinou vyňaty k následnému histologickému vyšetření.
Náročnější endoskopické výkony lze provést v analgosedaci za účasti anesteziologa. Po výkonu je možnost pobytu v zotavovací místnosti. Vyšetřovny i zotavovací místnost jsou vybaveny klimatizací. Pracoviště poskytuje endoskopické služby lůžkovým i ambulantním provozům NMB, praktickým lékařům a jiným zdravotnickým zařízením a to pouze na objednání. Bez objednání řešíme požadavky pouze z pracovišť Nemocnice Milosrdných bratří u akutních stavů. Pro tento účel je zřízena příslužba lékaře a sestry na telefonu v mimopracovní době. V roce 2006 zařadilo Ministerstvo zdravotnictví ČR naše pracovistě mezi Centra provádějící biologickou léčbu nespecifických střevních zánětů. V roce 2012 udělilo Ministerstvo zdravotnictví ČR Endoskopickému centru akreditaci I. typu opravňující k uskutečňování vzdělávacího programu v oboru gastroenterologie. Gastroenterologická poradna funguje na pracovišti 2 dny v týdnu (pondělí a úterý). Tato je určena pouze pro nemocné se závažnějšími gastroenterologickými chorobami, jejíchž komplexní sledování vyžaduje i opakovaná endoskopická vyšetření. Praktickým lékařům a gynekologům zajišťuje naše centrum screeningové koloskopie v rámci Národního programu prevence kolorektálního karcinomu.
Rychlé rady
Plánek nemocnice
Kudy k nám
Adresa
Polní 3
639 00 Brno
Telefon
532 299 111 - Telefonní ústředna
532 299 *** - Provolba
532 299 110, 126 Vrátnice nemocnice
MHD
Zastávka NMB - tramvaj: 2, 5, 6, 82, N91
Zastávka Vojtova - tramvaj: 8, 10, N90