domov dětskýma očima 1.2. - 1.4.2020
Výstava umístěná v koridoru k LDN v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně přináší výběr dětských výtvarných prací na téma Můj domov. Vystavené práce byly zpracovány v roce 2018 v rámci soutěže pořádané od roku 2005 již po desáté Městem Bystřice nad Pernštejnem a svazkem měst a obcí Mikroregion Bystřicko. Tato soutěž je vypisována pro děti a mládež od 6-ti do 19-ti let. Zadané náměty jednotlivých ročníků soutěže jsou zpravidla zaměřeny na aktuální regionální témata (Vysočina - moje budoucnost, Navrhujeme poštovní známku pro Bystřicko, Tradice Bystřicka apod.), ale nevyhýbají se ani tématům obecnějším, jako bylo Světlo pro život v Mezinárodním roce světla, vyhlášeném OSN.
Jubilejní soutěž Můj domov byla vypsána jako mezinárodní, a to i pro České školy v okolních zemích a pro partnerská zahraniční města a stala se součástí regionálních oslav stého výročí založení Československé republiky. Patronem soutěže byl Československý ústav zahraniční a Kraj Vysočina. Soutěže se zúčastnilo 41 subjektů z devíti zemí, a to s 248 pracemi výtvarnými a 49 pracemi literárními. Na vernisáži bystřické výstavy v Městském muzeu, spojené s vyhlášením oceněných prací desátého ročníku, se kromě českých soutěžících zúčastnili i zástupci škol z Rakouska a Ukrajiny.
Pro brněnskou výstavu byl přivezen výběr výtvarných prací českých i zahraničních. Soubor tak umožňuje návštěvníkům získat dostatečnou představu o různorodém pojetí tématu mladými autory, které se od detailu vlastního pracovního stolu rozpíná až po celý vesmír. Dává možnost ocenit pojetí námětu, obdivovat výtvarné techniky, nebo se jen prostě nechat unášet dětskou tvorbou a fantazií, která nepřestává udivovat i dojímat.
Soubor, který Vám v naší expozici přinášíme, nevypovídá však jen o dětské, žákovské a studentské tvorbě. Je dokladem i o porozumění a práci obcí a škol, o pochopení a přístupu učitelů a rodin, o životě. Doufáme, že Vás osloví a potěší stejně tak, jako opakovaně pořadatele soutěže.
Výstavami nás provází, stejně jako soutěžemi a mnoha dalšími akcemi (např. každoroční Putování Bystřickem s Vodomilem), maskot Vodomil, jehož základní kresba je jedním z výstupů první dětské soutěže v roce 2005, organizované účelově právě pro získání maskota Svratecké vodohospodářské naučné stezky.
Naše dětské soutěže jsou však v posledních letech nejen výtvarné, ale i literární. Do Brna jsme, s ohledem na umístění expozice, přivezli jako ukázku jen jednu z literárních prací z nejmladší kategorie dětských autorů s názvem „Co pro mě znamená můj domov“. Je současně ukázkou, jak oceněné literární práce ze soutěží otiskuje měsíčník Bystřicko.
Již jsme uváděli, že výstavu „Domov dětskýma očima“ pro Vás připravily Město Bystřice nad Pernštejnem a Mikroregion Bystřicko. Nyní Vás podrobněji s těmito pořadateli seznámíme.
Město Bystřice nad Pernštejnem
se svými více než 8 000 obyvateli a 10 městskými částmi se rozkládá na 5 308 hektarech. Toto hospodářské, obchodní a správní centrum přilehlých obcí bylo založené ve 13. století v okolí říčky Bystřičky. K povýšení na město došlo v roce 1580 a město se postupně rozvinulo do moderního sídelního útvaru vybaveného všemi potřebnými službami pro místní obyvatele i návštěvníky. Prostřednictvím Městského úřadu vykonává státní správu pro dalších 38 obcí na území Bystřicka s přibližně 12 000 obyvateli. Veškeré dokumenty a informace k činnosti města najdete na jeho webových stránkách www.bystricenp.cz.
Spravované území Bystřicko o rozloze 348 km2 se rozkládá v severovýchodní části Českomoravské Vysočiny a Kraje Vysočina. Oblast se rovněž nazývá Moravské Horácko. Jde o přívětivé kopcovité území s množstvím vodotečí a vodních ploch, cca z jedné třetiny zalesněné. Bohatá historie a památky, ale zejména klidné přírodní prostředí s mnoha nedotčenými a zajímavými místy vyzývají k návštěvě této oblasti. Podrobné informace o Bystřicku a potřebné podklady poskytne všem zájemcům Turistické informační centrum na Masarykově náměstí v Bystřici nad Pernštejnem.
Mikroregion Bystřicko vznikl v roce 2000 jako sdružení právnických osob. V roce 2001 se transformoval na svazek měst a obcí a v té době měl 32 členů. Od roku 2016 až dosud tento svazek zahrnuje 38 obcí Bystřicka, tzn. že s výjimkou jediné obce kopíruje hranici správní působnosti Města Bystřice nad Pernštejnem. Hlavním cílem svazku je společný postup obcí při vytvoření a realizaci strategického plánu udržitelného rozvoje regionu. To dále představuje realizaci aktivit, zejména v oblastech ekonomického rozvoje, rozvoje venkova, kvality života, ochrany životního prostředí, rozvoje cestovního ruchu, propagace regionu a vytváření příznivých vnitřních a vnějších vztahů. V posledních letech je pak zásadním cílem administrativní podpora členských obcí a odborné a dotační poradenství. Veškerou agendu mikroregionu zajišťuje kancelář na Příční ulici v Bystřici n. P. Podrobné informace o činnosti od založení najdete na www.regionbystricko.cz.
Město Bystřice nad Pernštejnem a Mikroregion Bystřicko uvítaly možnost představit dětské výtvarné práce v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně a všechny Vás velmi srdečně zvou k návštěvě Bystřicka, domova řady z autorů vystavených prací.