Co vás čeká po porodu?
První přiložení miminka
Bezprostředně po porodu přichází na řadu velmi důležité první spojení maminky a novorozence, známé také jako skin-to skin či bonding. Nahé miminko přikládáme mamince na bříško a k prsu. Oba jsou přikryti dekou. Tento krásný a intenzivní moment, který prohlubuje pouto mezi dítětem a matkou, pomáhá také k úspěšnému kojení.
Pokud by první kontakt s maminkou nebyl kvůli porodním komplikacím či po císařském řezu možný, můžeme dítě přiložit na hruď otce.
První vyšetření dětským lékařem
Hned po tom je miminko vyšetřeno dětským lékařem a ošetřeno zkušenou dětskou sestrou. Vyšetření probíhají na speciálním vyhřívaném lůžku, kde je děťátko dvojitě označeno – páskem se svými iniciály a číslem, které se shoduje s číslem rodičky. Miminko je poprvé zváženo a změřeno. Během pobytu v porodnici miminko čekají další potřebná vyšetření.
Oddělení šestinedělí
Maminka s miminkem jsou společně na příjemných dvoulůžkových pokojích. Součástí pokoje je i koupelna s kompletním hygienickým zařízením pro maminku i novorozence. K dispozici jsou i nadstandardní pokoje.
Novorozenecké oddělení
Naše novorozenecké oddělení se stará také o to, aby maminka v prvních dnech neměla starosti, jak o své miminko pečovat. Rádi jí se vším poradíme. Náš personál je tu i od toho, aby mamince v těchto dnech pomohl a poradil.
Není se třeba obávat ani o intenzivnější péči o miminko, naše porodnice je připravena nejen personálně, ale i svým vybavením. Zajišťujeme i takzvanou intermediární péči. Oddělení je vybaveno moderními inkubátory, které novorozenci poskytují potřebnou péči, fototerapeutickými lůžky, přístroji pro parenterální terapii a oxygenoterapii, zvládajících velkou většinu porodních či poporodních komplikací.
Na oddělení je maminka s miminkem obvykle 48-72 hodin, po operačním porodu 4-5 dnů. Jak dlouho je maminka s miminkem v porodnici vždy záleží na zdravotním stavu dítěte i matky.
Jak obvykle vypadají první dny po narození miminka?
1. den po narození
Učíme maminku miminko přebalovat, koupat, pečovat o jeho pokožku a postupně předáváme všechny informace o správné technice kojení, odstříkávání a alternativních způsobech krmení. Učíme maminky také relaxační a stimulační techniky. Každý den při pobytu v porodnici probíhá při vizitě vyšetření dítěte dětským lékařem.
2. den po narození až do dne propuštění z porodnice
Dohlížíme na to, jak maminka samostatně zvládá péči o miminko a jsme jí při tom oporou. Věnujeme se rozvoji laktace (tvorbě mléka) a kojení. Tento nebo následující den provádíme vyšetření očí a sluchu miminka. Tento den bývá většinou odstřižen pupeční pahýl.
Provádíme odběr krve z patičky novorozence ke screeningovému vyšetření. Sledujeme rozvoj novorozenecké žloutenky. Pokračujeme v pomoci při péči a kojení. Maminka poprvé koupe miminko, samozřejmě s pomocí sestry, která jí ochotně vše vysvětluje.
Pokud je maminka i miminko v pořádku, mohou po domluvě s lékařem odejít po 48 hodinách do domácího prostředí. V den odchodu ještě proběhne krátká schůzka, kterou vede pediatr. Ten rodičům předá všechny informace o základní péči o dítě a také o nahlášení novorozence u dětského lékaře. Toho si vybírají rodiče. Při propuštění z porodnice je také předán očkovací průkaz dítěte a propouštěcí zpráva pro vybraného pediatra.
Lékařské prohlídky novorozence
Novorozence čeká hned několik vyšetření dětským lékařem. Sledujeme jeho váhu, stolici, močení či tělesnou teplotu. Postupně děláme také všechna povinná vyšetření miminka. Jedná se o screeningová vyšetření, například biochemický screening na metabolická onemocnění, vyšetření zraku, sluchu, ultrazvukové vyšetření ledvin či vyšetření kyčlí ortopedem. Pokud to zdravotní stav novorozence vyžaduje (žloutenka, teplota, podezření na infekci, dechové potíže a jiné), přicházejí na řadu i další potřebná vyšetření.
Co vše sledují screeningová vyšetření?
Během pobytu v porodnici novorozenec zvládne hned několik vyšetření. Mluvíme o preventivních vyšetřeních, jenž mají u novorozence odhalit případné nemoci, a to ještě, než nastanou potíže. Takzvané screeningové metody mají za úkol vyhledávat, nikoliv diagnostikovat. Neznamená to však definitivní celoživotní vyloučení těchto onemocnění z diagnostických úvah. U novorozence provádíme 5 klíčových vyšetření: očí, uší, kyčelních kloubů, vyšetření ledvin a novorozenecký laboratorní screening.
1)Vyšetření ophtalmoskopické – OČI
Screening na vrozenou kataraktu je jednouché vyšetření, které má odhalit známky šedého zákalu u novorozenců. Šedý zákal (katarakta) je onemocnění čočky, při kterém dochází ke ztrátě její průhlednosti. Vrozenou kataraktu způsobují například infekce dítěte v těle matky (zejména zarděnky a plané neštovice), nebo některé metabolické choroby. Právě toto vyšetření odhaluje vrozené změny na čočce novorozence. Včasný záchyt a včasná léčba vrozeného šedého zákalu zamezí trvalé ztrátě zraku.
Nebojte, toto vyšetření však není pro děti bolestivé. Provádí jej neonatolog, a to přístrojem zvaným ophtalmoskop. Otevřeným očkem se posvítí na sítnici, která v případě zdravého oka zobrazí také takzvaný červený reflex. Při nevýbavném reflexu je doporučena okamžitá konzultace u očního lékaře.
2)Vyšetření otoakustických emisí OAE – UŠI
Screeningové vyšetření na odhalení poškození sluchu, respektive poškození vnitřního sluchového aparátu. Do ucha se dítěti vloží malá sonda, která vysílá zvuky a zároveň zaznamenává tzv. emise neboli odpověď vláskových buněk vnitřního ucha. Pokud jsou tyto emise výbavné, můžeme s vysokou pravděpodobností vyloučit závažné poškození vnitřního ucha. Vyšetření provádí miminku neonatologická sestra před jeho propuštěním. Příčinou nevýbavnosti však nemusí být sluchová vada, ale i neklid dítěte, okolní hluk či mazová zátka ve zvukovodu. V tomto případě je nutné vyšetření opakovat do 4 týdnů na ORL. Včasné odhalení sluchové poruchy je velice důležité pro další psychosociální rozvoj dítěte, včetně vývoje řeči. Díky včasnému odhalení vady mají děti naději na včasnou rehabilitaci.
Více informací naleznete zde.
3)Ortopedické a sonografické vyšetření kyčelních kloubů
Screeningové vyšetření kyčlí je zaměřeno na odhalení vrozeného vykloubení kyčelního kloubu. Kyčelní kloub se skládá z kyčelní jamky a hlavičky, která je při fyziologických poměrech pevně zakloubena v jamce. Při nezralosti kloubu, dysplázii, je jamka plošší, hlavice do ní tolik nezapadá a při nevhodné poloze může časem dojít k jejímu vykloubení, čímž se kloub přestane vyvíjet. Pokud se včasnou léčbou hlavička vrátí do jamky a dostatečně dlouho se ve správné poloze v jamce udrží, nemusí to mít negativní následky v dalším vývoji. Ponechá-li se hlavička mimo svoji přirozenou polohu, zaostává v růstu, změny se stávají nevratné a vedou k závažné funkční pohybové poruše. Vyšetření provádí zkušený ortoped a skládá se ze dvou vyšetřovacích metod: klinického vyšetření pohyblivosti kyčelního kloubu a ultrazvukového vyšetření zralosti kyčelního kloubu.
4)Vyšetření UZ ledvin na VV
Ultrazvukové vyšetření ledvin se zaměřuje na odhalení rozšíření kalichopánvičkového systému. Příčinou poruchy odtoku moči může být zúžení močovodu či močové trubice, překážka v odtoku či zpětný návrat moči z močového měchýře, tzv. reflux. Ve všech případech hrozí vysoké riziko infekce moči s následným poškozením ledvinné funkční tkáně infekcí nebo mechanickým útlakem. Vyšetření se provádí ultrazvukem. Včasné sledování infekce, resp. chirurgické řešení obstrukce, může ledvinu ochránit od trvalých následků i ztráty.
5)Biochemický screening
Biochemický screening odhaluje vrozené metabolické a endokrinní poruchy, které v případě neléčení vedou k těžkému poškození organismu, duševnímu i tělesnému. Ve věku 48-72 hodin po narození se odebere několik kapek krve z patičky dítěte na speciální filtrační papírek. Tato krev je pak vyšetřována ve specializovaných centrálních laboratořích, v našem případě ve FN Brno a FN Olomouc. Choroby se vyhledávají na základě zvýšení či snížení hladiny určitých látek. Vzhledem k velmi malé pravděpodobnosti výskytu (1:1200) onemocnění se normální (negativní) nález neoznamuje. Při podezření na nemoc laboratoř aktivně kontaktuje lékaře, který o dítě pečuje, a který zajistí přesné diagnostické vyšetření. Z tohoto důvodu je zapotřebí v porodnici uvádět kontakt na rodinu novorozence i praktického lékaře pro děti a dorost – telefony a adresu.
Více informací naleznete zde.
Kudy k nám
Adresa
Polní 3
639 00 Brno
Telefon
532 299 111 - Telefonní ústředna
532 299 *** - Provolba
532 299 110, 126 Vrátnice nemocnice
MHD
Zastávka NMB - tramvaj: 2, 5, 6, 82, N91
Zastávka Vojtova - tramvaj: 8, 10, N90