Při porodu vždy respektujeme přání rodiček.
Pokud s námi chce budoucí maminka ještě před porodem sestavit porodní plán, je to pro nás samozřejmostí. Přání se vždy snažíme respektovat. Mezi častá přání patří například takzvaný bonding, kdy je novorozenec přiložen do náruče maminky, dále přítomnost tatínka u porodu, porod do vody, volba polohy při porodu nebo například prosba o dotepání pupečníku. O všech možnostech s budoucími maminkami mluvíme, ještě více je mohou řešit také na předporodních kurzech.
Pokud porod probíhá v pořádku, jsme vždy připraveni přání následovat. Někdy ovšem kvůli bezpečnosti musíme reagovat na aktuální situaci, o čem však s rodičkou vždy otevřeně mluvíme. Zdraví maminky i miminka je pro nás tím hlavním úkolem.
Během porodu sledujeme stav dítěte i samotný průběh porodu. Obnáší to monitorování plodu takzvaným kardiotokografem (CTG), což provádíme přibližně půlhodinovým záznamem jednou za dvě až tři hodiny. Pokud se vyskytne potřeba sledovat stav plodu delší dobu, máme k dispozici CTG přístroje, které snímají tep plodu na dálku a rodička se tak může volně pohybovat. Stejně jako stav plodu je nutné sledovat průběh porodu. A to znamená každé dvě až tři hodiny vyšetření rodičky přes pochvu.
Takto probíhá většina porodů. Ovšem i přes veškerou snahu o bezproblémový a přirozený porod nemusí jít vždy vše tak, jak si představujeme. Náš tým porodních asistentek a lékařů je však připraven na veškeré případné komplikace. Přibližně kolem 8 % porodů se porod vyvine tak, že vyšetření signalizují ohrožení plodu a musí se provést okamžitý císařský řez.
Možnosti tlumení bolesti při porodu
Porod je obvykle zkrátka nepříjemný. Doprovází jej kontrakce, což jsou v podstatě křečovité stahy dělohy, a ty jsou bolestivé. Tělo má mechanismy, kterými se s touto bolestí vyrovnává, pokud ale porod trvá příliš dlouho, nebo jsou kontrakce velmi silné, tyto mechanismy se vyčerpají. Pak se bolest stává také zdrojem stresu, který zase negativně ovlivňuje průběh porodu. V takovém případě má personál porodního sálu možnosti, jak rodičce od stresující bolesti ulevit.
Při porodu využíváme řadu nefarmakologických metod tlumení bolesti – koordinované dýchání, alternativní polohy při porodu, masáže, aromaterapie a další metody, které vedou k relaxaci. Porod je však mnohdy velmi vyčerpávající a náročný, a z toho důvodu lze využít také bezpečné farmakologické metody. V první řadě je to epidurální analgezie. V Česku se začala používat v 90. letech, v té době ji požadovalo až 40 % rodiček. Jedná se o nejúčinnější metodu tlumení bolesti u porodu. Na dítě nepůsobí, protože analgetické látky se do krve téměř nevstřebávají. Rovněž negativně neovlivňuje průběh porodu, naopak v některých případech uvolní porodní cesty, které jsou následkem stresu stažené.
Rodičkám, které považují epidurální analgezii za nepříjemnou, nabízíme analgetika aplikovaná do žíly nebo inhalační analgetikum Entonox. Jedná se o bezpečnou a neinvazivní formu inhalační analgezie. Aplikace je jednoduchá a účinek přichází do tří minut. Tento postup velmi dobře snižuje porodní bolesti a snižuje také porodní stres. Entonox tlumí porodní bolesti v I. i II. době porodní. Entonox lze kombinovat i s dalšími metodami na tlumení bolesti. Účinek rychle nastoupí a též rychle odezní, a to do pěti minut. Tuto metodu může aplikovat i porodní asistentka.
Naopak zmíněný Epidural představuje injekci, jenž vpichuje pouze anesteziolog, a to pomocí epidurálního katetru mezi obratle v lumbální části páteře. O momentu aplikace rozhoduje přítomný lékař. Užití epidurální anestezie snižuje výrazně bolesti během porodu – rodička má během trvání účinku kompletní smyslovou (kromě tlaku) a částečně též motorickou blokádu, a to od horní části břicha dolů. Účinek přichází od aplikace zhruba za 15 minut. Porodní bolesti jsou výrazně sníženy, nelze však hovořit o naprosto bezbolestném porodu. Zatímco inhalační analgetikum odezní do pěti minut, Epidural působí zhruba 1 až 1,5 hodiny. Během porodu jej lze též přidávat. Katetr s epidurálem má žena během celého porodu.Vždy respektujeme přání rodiček a usilujeme o co nejkomfortnější průběh porodu, a to jak pro maminku, tak pro zdravé miminko. O všech metodách tlumení bolesti jsou budoucí maminky včas informovány, metoda je jí vysvětlena a rodička s ní musí souhlasit. Bez souhlasu rodičky žádné metody nevyužíváme. Každý porod je jiný a proto je nutné přistupovat ke každému individuálně.
*Aktuální ceník výkonnů a služeb naleznete v ceníku gynekologicko-porodnického oddělení.
Uměle vyvolaný porod
V posledních letech vznikají obavy spojené s umělým vyvoláváním (indukcí) porodu. Indukce porodu jsou podmíněny dobrou připraveností porodních cest. Provádějí se zavedením tabletky prostaglandinu do děložního čípku, po kterém nastoupí kontrakce. Další průběh ani délka porodu se neliší od toho spontánního. Rodičky nemusí mít obavy, při indukci není vyšší počet akutních císařských řezů, použití kleští či jiných komplikací. V naší porodnici vyvoláváme kolem 15 % porodů, což je přibližně stejně, jako ve všech porodnicích v České republice. Na přání rodičky – takzvaný programovaný porod – je asi 13 % ze všech indukcí, všechny ostatní jsou pouze z důvodů bezpečnosti.
Nejčastějším důvodem k vyvolání porodu je takzvané přenášení. Těhotenství je doporučeno ukončovat ve 42. týdnu, protože od 43. týdne strmě stoupá riziko úmrtí plodu v děloze. Druhým důvodem je odtok plodové vody, což se týká 22 % všech indukcí. V tomto případě nás nutí k indukci obava ze závažné infekce plodu. Zbývající část uměle vyvolávaných porodů je mnohdy z důvodu vysokého tlaku, preeklampsie a těžké těhotenské cukrovky.
Porod plodu v naléhání koncem pánevním
Další komplikací, se kterou se setkáváme, je porod plodu v naléhání koncem pánevním. Tato normální, ale méně obvyklá poloha, se vyskytuje u nás asi u 4 % těhotenství. Do roku 2000 se většinou tato poloha rodila vaginálně. Vlivem multicentrické, kontroverzní a později velmi kritizované studie, která uzavřela, že císařský řez u konce pánevního je bezpečnější, se císařský řez stal nejčastějším způsobem ukončení porodu u tohoto naléhání.
U nás respektujeme přání rodiček. Většina preferuje císařský řez. Pouze asi 10 % rodí vaginálně. Výsledky jsou příznivé, většina porodů je bez komplikací. Třetí možnost je obrat plodu zevními hmaty. Obrat u nás provádíme ambulantně, bez nutnosti hospitalizace. Před obratem provádíme kardiotokografické vyšetření (30 minut) a ultrazvukové vyšetření (5 minut). Vlastní pokus o obrat trvá asi 10 minut. Na závěr následuje ještě ultrazvukové vyšetření a kontrolní kardiotokografický záznam. Celá procedura zabere přibližně hodinu. Úspěšnost je kolem 50 %. Za 15 let, co obraty provádíme, jsme nezaznamenali závažnou komplikaci.
Ambulantní porod
V naší porodnici nabízíme i možnost takzvaného ambulantního porodu. Čerstvá maminka v tomto případě po fyziologickém porodu odchází ještě ten den. Nejdříve však za 4 hodiny po porodu. V tomto případě zajišťujeme základní vyšetření novorozence, ostatní vyšetření pak musí rodiče s miminkem absolvovat u obvodního pediatra.
Kudy k nám
Adresa
Polní 3
639 00 Brno
Telefon
532 299 111 - Telefonní ústředna
532 299 *** - Provolba
532 299 110, 126 Vrátnice nemocnice
MHD
Zastávka NMB - tramvaj: 2, 5, 6, 82, N91
Zastávka Vojtova - tramvaj: 8, 10, N90