Endoskopické oddělení
Endoskopické metody v jícnu, žaludku, dvanácterníku
Gastroskopie
Před vlastním vyšetřením je třeba si vyjmout z úst zubní protézu (pokud ji máte) a sestra znecitliví sprejem sliznici hltanu. Poté do žíly aplikuje injekci se zklidňujícím a protibolestivým účinkem. Následně lékař zavede ohebný přístroj ústní dutinou do jícnu, žaludku a dvanáctníku. Prohlíží sliznice uvedených etáží a v případě potřeby provádí bezbolestný odběr vzorku sliznice malými kleštěmi (k histologickému vyšetření nebo ke zjištění žaludeční infekce nebo stěr ze sliznice jícnu na cytologické vyšetření), případně ošetření slizničních změn speciální sondou (tzv. argonová plazmová koagulace). V rámci gastroskopie jsou prováděny následující metody:
- odběry histologie;
- endoskopické stavění krvácení;
- extrakce cizích těles;
- endoskopická polypektomie;
- ligace;
- dilatace stenóz;
- zavádění nasojejunálních sond.
Perkutánní endoskopická gastrostomie
Spočívá v provedení esofagogastroduodenoskopie neboli zavedení tenkého ohebného přístroje s optikou ústy a jícnem do žaludku a dvanáctníku. Toto umožní jednak vyšetřit žaludek a dvanáctník ke zjištění, zda stomii lze vůbec provést, a v případě kladného konstatování gastroskop poskytuje potřebnou orientaci pro zavedení měkké sondy přes stěnu břišní do žaludku. Přitom jak hltan před zavedením gastroskopu ústy, tak břišní stěna před vytvořením otvůrku pro zavedení sondy, kterou se později podává výživa, jsou místně znecitlivěny.
Endoskopické metody v tračníku a konečníku
Koloskopie, preventivní koloskopie
K vyšetření je potřeba střevo připravit (vyčistit), což lze provést různými způsoby. Vy osobně postupujte podle Vám předloženého návodu. Dobře vyčištěné střevo zkracuje dobu vyšetření a snižuje možnost přehlédnutí chorobných změn.
Bezprostředně před vyšetřením Vám bude do žíly aplikována injekce se zklidňujícím a protibolestivým účinkem, a která zmenší dyskomfort v průběhu vyšetření. Po zavedení ohebného optického přístroje - koloskopu (kolonoskopu) do řitního otvoru tento lékař pomalu posunuje celým tlustým střevem obvykle až k vyústění tenkého střeva, v případě potřeby i do jeho koncové části (terminální ileum). V případě nálezu slizniční změny je odebírán malými kleštěmi vzorek tkáně na histologické vyšetření, v případě zjištění polypu jsou podle velikosti malé polypy bezbolestně ošetřeny speciální sondou (tzv. argonová plazmová koagulace), větší polypy se bezbolestně odstraní elektrickou kličkou, a jsou většinou vyňaty k následnému histologickému vyšetření.
V rámci koloskopie jsou prováděny následující metody:
- odběr histologie;
- endoskopická polypektomie a mukosektomie;
- dilatace stenóz;
- endoskopické stavění krvácení;
- předoperační tetováž patologických nálezů.
Endoskopicko - radiologické metody
ERCP
Vývod slinivky břišní a hlavního žlučovodu ústí ve dvanáctníku na takzvané papile. Tuto hledáme endoskopem s boční optikou, který po zavedení ústy prochází jícnem a žaludkem až dosáhne dvanáctníku. Po nalezení papily provádíme zasunutí ohebné cévky do výše uvedeného ústí obou vývodů.
Poté cévkou nastřikujeme do vývodů rentgenovou kontrastní látku, což vede k detailnímu zobrazení jejich lumen, které sledujeme na rentgenovém monitoru. Radiolog provádí osnímkování. Tím je završena metoda nazývaná ERCP.
Při zjištění patologie lékař-endoskopista musí posoudit, zda je indikováno provedení endoskopické léčby, a zda je možné ji provést hned anebo později.
Při takzvané papilosfinkterotomii zasuneme do ústí vývodu kanylu vybavenou tenkým drátkem, kterým jako elektrickým nožem protneme papilu v délce 0,5-2 cm, což umožní volný odtok žluči i odchod drobných kaménků do dvanáctníku.
Větší kaménky se ze žlučových cest vybavují košíčkem nebo balónkem. Tomuto říkáme extrakce. Zvlášť velké kameny, které by neprošly otvorem po provedené papilosfinkterotomii, je možné speciálním košíčkem rozdrtit přímo ve žlučovodu, a jednotlivé úlomky pak již vybavit do dvanáctníku. Tomuto drcení se říká litotrypse.
V případě potřeby zajištění kontinuálního odtoku žluče do střeva (např. při zúžení žlučových cest) je někdy do žlučovodu nutné zavést tenkou plastovou trubičku, která toto umožní. Tuto trubičku nazýváme duodenobiliární stent (DB stent). V rámci ERCP jsou prováděny následující metody:
- papilosfinkterotomie
- odstraňování kamenů ze žlučových cest
- zavádění stentů do žlučových cest
- dilatace stenóz žlučových cest
Enteroskopie
K vyšetření je potřeba střevo připravit (vyčistit), což lze provést různými způsoby. Vy osobně postupujte podle Vám předloženého návodu. Dobře vyčištěné střevo zkracuje dobu vyšetření a snižuje možnost přehlédnutí chorobných změn.
Vlastní vyšetření se provádí za součinnosti s anesteziologem, který Vám podá do žíly léky se zklidňujícím a protibolestivým účinkem /tzv. analgosedace/, což zmenší dyskomfort v průběhu vyšetření. Tenký ohebný optický přístroj - enteroskop se zavádí buď ústy nebo řitním otvorem postupně až do tenkého střeva, které lékař detailně prohlíží. S ohledem na vinutost a délku tenkého střeva je postup přístroje sledován pomocí rentgenu. V případě nálezu slizniční změny je odebírán malými kleštěmi vzorek tkáně na histologické vyšetření. Malé polypy či drobné rozšířené krevní cévky (tzv. angiodysplázie či teleangiektázie) lze bezbolestně ošetřit speciální sondou (tzv. argonová plazmová koagulace). Větší polypy se bezbolestně odstraní elektrickou kličkou, a jsou většinou vyňaty k následnému histologickému vyšetření.
Náročnější endoskopické výkony lze provést v analgosedaci za účasti anesteziologa. Po výkonu je možnost pobytu v zotavovací místnosti. Vyšetřovny i zotavovací místnost jsou vybaveny klimatizací.
Pracoviště poskytuje endoskopické služby lůžkovým i ambulantním provozům NMB, praktickým lékařům a jiným zdravotnickým zařízením a to pouze na objednání.
Bez objednání řešíme požadavky pouze z pracovišť Nemocnice Milosrdných bratří u akutních stavů. Pro tento účel je zřízena příslužba lékaře a sestry na telefonu v mimopracovní době.
V roce 2006 zařadilo Ministerstvo zdravotnictví ČR naše pracovistě mezi Centra provádějící biologickou léčbu nespecifických střevních zánětů. V roce 2012 udělilo Ministerstvo zdravotnictví ČR Endoskopickému centru akreditaci I. typu opravňující k uskutečňování vzdělávacího programu v oboru gastroenterologie.
Gastroenterologická poradna funguje na pracovišti 2 dny v týdnu (pondělí a úterý). Tato je určena pouze pro nemocné se závažnějšími gastroenterologickými chorobami, jejichž komplexní sledování vyžaduje i opakovaná endoskopická vyšetření.
Praktickým lékařům a gynekologům zajišťuje naše centrum screeningové koloskopie v rámci Národního programu prevence kolorektálního karcinomu.
Radiodiagnostické oddělení
Skiagrafická vyšetření: snímky skeletu, plic, břicha nevyžadují žádnou přípravu, provádíme bez objednání, dle pokynů a indikace na žádance, kterou si pacient přináší s sebou od vyšetřujícího lékaře, který pacienta o důvodu vyšetření musí informovat. Obecně jsou dány kontraindikace k rtg. vyšetření - tedy těhotenství.
Skiaskopická vyšetření se týkají vyšetření zažívacího traktu (jícen, žaludek, tenké střevo a tlusté střevo). Obecně jsou dány kontraindikace k rtg. vyšetření - tedy těhotenství. Příprava pacienta na vyšetření jícnu, žaludku a tenkého střeva - pacient přichází na lačno - ráno nejí, nekouří, nepije. Vyšetření probíhá na skiaskopickém přístroji za využití rentgenového záření, pacient vypije vodnou či baryovou kontrastní látku za asistence rtg. aistenta, který mu srozumitelně sděluje dílčí pokyny. Vyšetření je přítomný rtg lékař, se kterým pacient spolupracuje. Vyšetření probíhá ve stoje i vleže. Vyšetření odpovídá konkrétním požadavkům, které jsou sděleny na žádance a se kterými pacient souhlasí.
UZ vyšetření: Provádíme UZ vyšetření dutiny břišní, měkkých tkání krku, kloubů a Dopplerovské vyšetření. Objednaní pacienti na UZ vyšetření břicha jsou nalačno - nejíst, nepít, nekouřit - léky, které pravidelně berete, si vemte. Na UZ vyšetření krku, kloubů a doppler tepen a cév není nutná žádná příprava. Vyšetření provádí rtg lékař převážně u ležícího pacienta, event. dle pokynů lékaře.
Speciální vyšetření na UZ TRUS a biopsie štítné žlázy.
Biopsie štítné žlázy: pacient přichází na lačno, není premedikovaný, používá se velmi tenká jehla, vyšetření je jen velmi málo bolestivé, provádí se vleže v záklonu hlavy, tak aby krk byl maximálně přístupný. Vyšetření provádíme ambulantně. Cílem vyšetření je odebrání malého vzorku tkáně k histologickému vyšetření u ložiskových změn štítné žlázy. Příprava na toto vyšetření se provádí v rámci specializované interní ambulance (endokrinologie).
Příprava na TRUS
Vyšetření se provádí rektální sondou, která je zavedená do konečníku. Cílem je detailní zobrazení stěny střeva. Pacient přichází vyprázdněný. V den vyšetření v 6 hodin si dá 1. nálev a 2 - 3 hod. před plánovaným vyšetřením další nálev. K vyprázdnění používá salinické klyzma, které vyzvedne v lékárně a dle uvedeného návodu na příbalovém letáku se připraví. Po aplikaci nálevu už jen tekutá strava. Léky pravidelně užívané brát dál.
CT vyšetření, je vyšetření za využití rentgenového záření:
Obecně jsou dány kontraindikace k rtg. vyšetření - tedy těhotenství. Vyšetření též ztěžují artefakty z případných kovů v oblasti zájmu vyšetření - např. protéz.
CT přístroj je 16ti řadový, lze vyšetřovat všechny oblasti mimo vyšetření srdce, detailnější vyšetření cév je lepší na víceřadovém CT přístroji. CT vyšetření je buď nativní - pak příprava pacienta žádná není. CT vyšetření s aplikací kontrastní látky do žíly vyžaduje přípravu pacienta na lačno, léky může zapít, kontraindikací může býti alergie na jodovou kontrastní látku - pokud je vyšetření nezbytné, je nutné je provést za hospitalizace a za protialergické přípravy.
Při vyšetření CT enterografie je nutné před vyšetřením naplnit střeva roztokem Manitolu, který pacient dostane u nás - vyšetření pak trvá asi 1,5 hodiny. Stejně tak i vyšetření, kde je nutno podat vodnou kontrastní látku, kterou pacient musí vypít před vyšetřením, trvá asi 0,5 - 1,5 hod. Vodný roztok kontrastní látky v kelímku dostane pacient na našem oddělení. Jak dlouho bude asi vyšetření trvat, event. i další podrobnosti, se pacient dozví až těsně před vyšetřením, po konzultaci s lékařem, který vyšetření řídí. Pod CT vyšetřením provádíme i biopsie či drenáže abscesů - požadavky na tyto speciální výkony jsou prováděny za hospitalizace.
Ozonoterapie - PRT - periradikulární terapie ozónem:
Pacient přichází s žádankou od vyšetřujícího lékaře a vyšetření si platí - u nás 1 000 Kč. Vyšetření se provádí na CT pracovišti po předchozím objednání. Jedná se o moderní diagnosticko-terapeutickou metodu, při které se zavádí do oblasti průběhu nervového kořene směs léčiv ozónu. Po aplikaci by mělo dojít k utlumení, či zmírnění bolesti v této oblasti. Vyšetření provádí lékař pod CT kontrolou. Během vyšetření leží pacient na břiše na vyšetřovacím stole, podle CT obrazu si lékař určí místo vpichu a provede tenkou jehlou punkci a aplikaci ozónu, uložení si kontroluje dalšími CT řezy. Vyšetření je minimálně bolestivé. Výkon trvá asi 15 min. Po vyšetření setrvává pacient na lehátku ještě asi 30 min. na našem odd. Pak bez nutnosti doprovodu odchází.
Novorozenecké oddělení
Vyšetření novorozence v průběhu hospitalizace patří mezi tzv. screeningová vyšetření. Screening obecně je preventivní vyšetřování za účelem vyhledávání nemoci ve stádiu, kdy ještě pacient nemá potíže či příznaky, ale které by v dalším průběhu vedly bez léčby k těžkým zdravotním následkům či až ke ztrátě funkce (např.zrak). Screeningové metody jsou "vyhledávací" nikoliv diagnostické. Velmi mírně probíhající formy některých onemocnění zachytit nemusí. Screening neznamená definitivní celoživotní vyloučení těchto onemocnění z diagnostických úvah v případě příznaků choroby v pozdějším věku.
Vyšetření ophtalmoskopické
Screening na vrozenou kataraktu je jednouché vyšetření, které má odhalit známky šedého zákalu u novorozenců. Šedý zákal (katarakta) je onemocnění čočky, při kterém dochází ke ztrátě její průhlednosti. Vrozenou kataraktu způsobují například infekce dítěte v těle matky (zejména zarděnky a plané neštovice) nebo některé metabolické choroby. Vyšetření odhaluje vrozené změny na čočce novorozence. Včasný záchyt a včasná léčba vrozeného šedého zákalu zamezí trvalé ztrátě jeho zraku. Nebolestivé vyšetření, které dítě nijak nezatěžuje, provádí neonatolog přístrojem zvaným ophtalmoskop v průběhu hospitalizace. Otevřeným očkem se posvítí na sítnici, která v případě zdravého oka zobrazí tzv. červený reflex. Při nevýbavném reflexu je doporučena okamžitá konzultace u očního lékaře.
Vyšetření otoakustických emisí OAE
Screeningové vyšetření na odhalení poškození sluchu, resp. poškození vnitřního sluchového aparátu. Do ucha se dítěti vloží malá sonda, která vysílá zvuky a zároveň zaznamenává tzv. emise, neboli odpověď vláskových buněk vnitřního ucha. Pokud jsou tyto emise výbavné, můžeme s vysokou pravděpodobností vyloučit závažné poškození vnitřního ucha. Vyšetření provádí dítěti neonatologická sestra před jeho propuštěním. Příčinou nevýbavnosti však nemusí být sluchová vada, ale i neklid dítěte, okolní hluk či mazová zátka ve zvukovodu. V tomto případě je nutné vyšetření opakovat do 4. týdnu na ORL. Včasné odhalení sluchové poruchy je velice důležité pro další psychosociální rozvoj dítěte, včetně vývoje řeči. Díky včasnému odhalení vady mají děti naději na včasnou rehabilitaci.
Ortopedické a sonografické vyšetření kyčelních kloubů
Screeningové vyšetření kyčlí je zaměřeno odhalení vrozeného vykloubení kyčelního kloubu. Kyčelní kloub se skládá z kyčelní jamky a hlavičky, která při fyziologických poměrech pevně zakloubena v jamce. Při nezralosti kloubu, dysplázii, je jamka plošší, hlavice do ní tolik nezapadá a při nevhodné poloze může časem dojít k jejímu vykloubení, čímž se kloub přestane vyvíjet. Pokud se včasnou léčbou hlavička vrátí do jamky a dostatečně dlouho se ve správné poloze v jamce udrží, nemusí to mít negativní následky v dalším vývoji. Ponechá-li se hlavička mimo svoji přirozenou polohu, zaostává v růstu, změny se stávají nevratné a vedou k závažné funkční pohybové poruše. Vyšetření provádí zkušený ortoped a skládá se ze dvou vyšetřovacích metod - klinického vyšetření pohyblivosti kyčelního kloubu a ultrazvukového vyšetření zralosti kyčelního kloubu.
Vyšetření UZ ledvin na VV
Ultrazvukové vyšetření ledvin se zaměřuje na rozšíření kalichopánvičkového systému. Příčinou poruchy odtoku moče může být zúžení močovodu či močové trubice, překážka v odtoku či zpětný návrat moče z močového měchýře, tzv.reflux. Ve všech případech hrozí vysoké riziko infekce moče s následným poškozením ledvinné funkční tkáně infekcí nebo mechanickým útlakem. Vyšetření se provádí ultrazvukem. Včasné sledování infekce, resp. chir. řešení obstrukce může ledvinu ochránit od trvalých následků. ev. i ztráty.
Biochemický screening
Biochemický screening odhaluje vrozené metabolické a endokrinní poruchy, které v případě neléčení vedou k těžkému poškození organismu, duševnímu i tělesnému. Ve věku 48 - 72 hodin po narození se odebere několik kapek krve z patičky dítěte na speciální filtrační papírek. Tato krev je pak vyšetřována ve specializovaných centrálních laboratořích, v našem případě ve FN Brno a FN Olomouc. Choroby se vyhledávají na základě zvýšení či snížení hladiny určitých látek. Vzhledem k velmi malé pravděpodobnosti výskytu (1:1200) onemocnění se normální (negativní) nález neoznamuje. Při podezření na nemoc laboratoř aktivně kontaktuje lékaře, který o dítě pečuje a který zajistí přesné diagnostické vyšetření. Z tohoto důvodu je zapotřebí v porodnici uvádět kontakt na rodinu novorozence i praktického lékaře pro děti a dorost - telefony a adresu.
V České republice se t. č. vyšetřují následující poruchy:
- vrozená snížená funkce štítné žlázy (kongenitální hypotyreóza - CH)
- vrozená nedostatečnost tvorby hormonů v nadledvinách (kongenitální adrenální hyperplazie - CAH)
- vrozená porucha tvorby hlenu (cystická fibróza - CF)
- dědičné poruchy látkové výměny aminokyselin a mastných kyselin (10 typů)
Včasná diagnostika endokrinních či metabolických vad vede k jejich okamžitému léčení s prevencí závažných následků.
Oddělení klinických laboratoří
Orální glukózový toleranční test (OGTT)
OGTT se používá k potvrzení diagnózy diabetes mellitus (DM) v případě, že diagnóza není jednoznačně potvrzena nálezem FPG (koncentrace glukózy v plazmě žilní krve nalačno) vyšším než 7,0 mmol/l. Jedná se o stavy prediabetu (FPG 5,6 až 7,0 mmol/l) nebo o stavy kde bylo vysloveno podezření na poruchu tolerance glukózy z předchozích vyšetření nebo jedná-li se o pacienta se zvýšeným rizikem vzniku diabetu. Hladovění před vyšetřením musí trvat nejméně 8 hodin a nejvýše 16 hodin. 2 hodiny před prvním odběrem by měl pacient vyloučit tělesnou námahu.
Hodnocení hladiny glukózy jako diagnostického kritéria DM se provádí zásadně z vyšetření plazmy žilní krve nalačno a z vyšetření plazmy žilní krve po 2 hod. od podání testovacího nápoje (75g glukózy ve 250 - 300 ml čaje nebo vody). U podezření na gestační diabetes se provádí odběr žilní krve nalačno a po 60 a 120 minutách po podání testovacího nápoje.
Během testu by pacient měl být v sedě v klidu bez fyzické námahy a nesmí jíst ani pít. Výsledky OGTT si hodnotí ordinující lékař.
Příprava pacienta před odběrem
Aby se zabránilo chybám v interpretaci, pro většinu biochemických vyšetření se doporučuje lačnění v délce 10 - 12 hodin. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné. Je rovněž nutný příjem dostatečného množství neslazených nealkoholických tekutin, protože v důsledku dehydratace jsou jak problémy s odběrem, tak dochází ke zkreslení řady vyšetření včetně parametrů krevního obrazu. Pacient by se též měl den před odběrem vyvarovat zvýšené tělesné námahy.
Kudy k nám
Adresa
Polní 3
639 00 Brno
Telefon
532 299 111 - Telefonní ústředna
532 299 *** - Provolba
532 299 110, 126 Vrátnice nemocnice
MHD
Zastávka NMB - tramvaj: 2, 5, 6, 82, N91
Zastávka Vojtova - tramvaj: 8, 10, N90